Afganistan, ofensive anti talebane, 40 te vdekur

28/09/2009 22:35

40 talebane kane mbetur te vrare gjate nje ofensive ushtarake te ndermarre nga ushtria afgane dhe nga marinsat amerikane ne provincen e Farahut.

Sulmi eshte ndermarre pas sinjalizimeve te popullsise vendase te cilet kane njoftuar ushtrine afgane per prezence te larte talebane ne zone.

Ne sulm kane mbetur te plagosur edhe gjashte ushtare afgane nderkohe qe nuk raportohen te lenduar nga marinsat amerikane apo nga forcat e tjera aleate ne zone.

Top Channel