Franca do mbylle “xhunglen” e emigranteve

17/09/2009 12:20

Autoritetet franceze kane deklaruar se kane ndermend te mbyllin kampin ne Kalais, zone e njohur ndryshe si “xhungla” ku emigrantet mblidhen ne tentative per te arritur ne Britanine e Madhe.

Ministri francez i Emigracionit, Eric Besson ka deklaruar per mediat lokale se ngritja ilegale e cadrave dhe kasolleve ne kete zone do te ndalohet menjehere.

“Mbyllja e kesaj zone do t’u jape nje mesazh te qarte trafikanteve te qenieve njerezore, se nuk do te mund ta perdorin me Kalaisen si pike grumbullimi”, ka pohuar Besson.

Ai pritet ta trajtoje ceshtjen e emigracionit edhe me komisionerin e Kombeve te Bashkuara per Refugjatet, me te cilin do te takohet diten e sotme.

Ministri ka saktesuar se do te jene autoritetet lokale te Kalaises qe do te caktojne daten e mbylljes se kampeve te improvizuara afer portit, por shtoi se gjithesesi kjo gje do te ndodhe brenda fundjaves se ardhshme.

Rreth 1500 emigrante jetojne aktualisht ne Kalais ne kushte sanitare teper te renda, ne pritje per te kaluar ilegalisht ne Britanine e Madhe.

Top Channel