Afganistan, i presin hunden dhe veshet se votoi

01/09/2009 09:30

“E dija qe ishte e rrezikshme. Gjate javeve te meparshme, talebanet paralajmeruan popullsine se do t’i prisnin veshet dhe hunden kujtdo qe do te votonte. Mengjesin e dites se votimeve, vendosa te shkoja, pasi keshtu mund te kontribuoja per te sjelle paqen ne vendin tone te varfer”.

Ky eshte tregimi i shkurter me nje fije zeri, nga nje fshatar i thjeshte afgan, i quajtur Lal Mohammad, i cili mbeti viktime e dhunes brutale te talebaneve.

I fashuar ne vendin ku me pare gjendej hunda dhe veshet, Mohammad tani ndodhet ne spitalin e Maiwan, ne zemer te Kabulit.

Drama e tij u shfaq ne televizionet private afgane kater dite me pare, por komuniteti nderkombetar u ndergjegjesua vetem pasi e perditshmja britanike “The Independent” arriti ta intervistonte dhe fotografonte te masakruar ne fytyre.

Autoritetet spitalore kane frike, pasi duke terhequr vemendjen kompleksi spitalor rrezikon te behet objektiv i guerrileve talebane.

Top Channel