France, vdesin tre alpiniste italiane

04/08/2009 19:20

Tre alpiniste te italiane kane gjetur vdekjen ne majen Meije ne pjesen e Alpeve franceze.

Alpinistet italiane ishin duke u ngjitur ne Malin e Meijes,  pjese e masivit malor te Ekrin ne France kur kane rene nga nje lartesi prej 400 metrash duke gjetur vdekjen e menjehereshme.

Turizmi malor ne kufirin mes Italise dhe Frances pjese e Alpeve te Europes eshte shume i frekuentuar gjate periudhes se veres. Tre viktimat e dites se sotme e cojne numrin total te alpinisteve te vdekur si pasoje e renies nga lartesi te medha ne kater brenda dy javeve.

Top Channel