Iran, lirohen 140 mbeshtetes te opozites

29/07/2009 13:35

Rreth 140 te burgosur iraniane, te arrestuar gjate protestave kunder rezultatit te zgjedhjeve, jane liruar nga burgu.

Lirimi vjen pasi lideri suprem iranian urdheroi mbylljen e nje burgu pasi ne te nuk garantoheshin te drejtat e te burgosurve.

Nderkohe, rreth 200 te tjere, te akuzuar per krime me serioze do te vazhdojne te qendrojne ne qendrat e burgimit.

Levizja e pazakonte tregon se ne cfare presioni te forte ndodhen lideret iraniane, deklarojne korrespondentet e agjencive nderkombetare te lajmeve.

Sipas BBC, opozita iraniane do te tregohet skeptike me kete vendim, pasi ka shume te burgosur te tjere qe presin te kthehen tek njerezit e tyre.

I njejti burim shton me tej se 30 vete jane vrare gjate perleshjeve mes mbeshtetesve te opozites dhe policise, bilanc qe fillimisht bente fjale per 20 te vdekur.

Top Channel