Karaibe, rekuperohen 113 te mbijetuar

28/07/2009 12:40

85 persona konsiderohen te humbur pas fundosjes se nje varke me klandestine haitiane ne brigjet e ishujve Turks dhe Saikos ne Karaibe.

Lajmin e ka bere te ditur nje zedhenes i rojes bregdetare amerikane, sipas te cilit skuadrat e shpetimit kane rekuperuar 113 te mbijetuar, te cilet kishin mbetur te bllokuar tek disa shkembinj nenujore.

Togeri Matt Moorlag saktesoi se deri tani jane gjetur 4 trupa te pajete, nderkohe qe po vazhdojne kerkimet per gjetjen e personave qe konsiderohen te humbur.

Nje nga te mbijetuarit deklaroi per mediat se varka ishte perplasur me nje shkemb nenujor teksa perpiqej t’i shpetonte policise.

Aksidenti ndodhi rrreth ores 02:00 te dites se hene, por autoritetet e publikuan ate vetem sot, pasi arriten te shpetonin nje pjese te emigranteve klandestine.

Top Channel