Kane, filmi austriak fiton Palmen e Arte

25/05/2009 08:55

Edicioni i 62-te i Festivalit te filmit ne Kane ka mbyllur mbreme siparin. Palmen e Arte e fitoi filmi austriak i regjisorit Michael Haneke, “The white ribbon”.

Cmimin e aktorit me te mire e rrembeu Christoph Waltz per filmin “Inglorious Basterds”, ndersa aktorja me e mire u shpall Charlotte Gainsbourg me “Antichrist”.

Filipinasi Brillante Mendoza fitoi cmimin e regjisorit me te mire me filmin “Kinatay”. “Spring Fever” i kinezit Lou Ye u vleresua per skenarin me te mire, ndersa filmat “Fish tank” dhe “Thirst” fituan cmimin e jurise. Cmimi special i saj shkoi per Alain Resnais.

Top Channel