Obamat, jazz dhe poezi ne Shtepine e Bardhe

14/05/2009 10:35

Presidenti amerikan Obama dhe zonja e pare Michelle kane hapur dyert e Shtepise se Bardhe per muzikante dhe poete.

Cifti presidencial ka vijuar traditen e nisur nga bashkeshortet Kennedy, adhurues te poezise dhe letersise. Obamat organizuan nje mbremje kushtuar muzikes jazz dhe leximit te poezive. Mes te ftuarve vec nente poeteve dhe muzikanteve te mbremjes ishte edhe regjisori Spike Lee, shkrimtari fitues i cmimit “Pulitzer”, Michael Chabon, pianisti Eric Lewis dhe viloncelistja Esperanza Spalding.

Ne vitet e shkollimit ne fillimet e ’80-es, Obama shkroi disa poezi per nje reviste te Occidental College ne Kaliforni. Gjate nje interviste perpara marrjes se detyres, presidenti kishte deklaruar se Shtepia e Bardhe eshte shtepi e popullit dhe do te sherbente per te frymezuar te rinjte per t’u afruar me shkencen, arsimin, poezine dhe muziken.

Top Channel