Trieste, bllokohen ne traget 170 shqiptare

08/05/2009 01:20

Ne portin e Triestes, nje grup prej 170 shtetasish shqiptare ka mbetur i bllokuar ne tragetin “Venezia” pasi ka udhetuar nga Durresi drejt Italise.

Policia kufitare dhe rojet bregdetare kane hasur parregullsi ne dokumentat e te rinjve shqiptare, shumica e te cileve deklarojne se jane studente.

Sipas burimeve te autoriteteve italiane, personat ne fjale do te shkonin ne Slloveni dhe jane te pajisur me viza nga ambasada hungareze ne Tirane.

Por perfaqesia hungareze duket se ka anuluar vizat e dhena pikerisht gjate kohes qe trageti ishte ne lundrim drejt Triestes.

Prandaj policia italiane, pasi ka zbritur nga trageti personat me dokumenta te rregullta dhe po i mban ende te rinjte ne bordin e tragetit.

Burime te kapitanerise se portit te Triestes konfirmuan per Top Channel se gjendja eshte ende e pandryshuar dhe se mund te mbetet pezull edhe gjate nates.

Top Channel