Xhamajke, merren peng 7 persona ne nje avion

20/04/2009 09:15

Merren peng nje grup pasagjeresh te nje avioni ne aeroportin e Montego Bay ne Xhamaike. Nje person i armatosur ka hyre ne bordin e nje avioni kanadez, duke marre peng udhetaret oret e mbremjes se djeshme.

Ai ka lene te lire shumicen e 150 prej tyre, por vazhdon te mbaje peng 2 pasagjere dhe pese pjesetare te ekuipazhit. Raportohet se personi ka arritur te kaloje sistemin e sigurise fale nje karte te rreme identiteti ne momentin qe avioni pergatitej te ngrihej nga pista.

Forcat e policise se aeroportit kane nisur negociatat per lirimin e pengjeve, por nuk dihen kerkesat e pengmarresit. Penngmarresi mesohet te kete grabitur disa prej pasagjereve dhe shumicen e tyre e liroi gjysme ore pas rrembimit.

Ne avion u degjuar ne shtena, por askush nuk eshte plagosur. Forcat e policise dhe te sigurise kane rrethuar aeroportin.

Top Channel