NATO, Obama takohet me Scheffer

25/03/2009 22:50

Sekretari i pergjithshem i NATO-s, Jaap de Hoop Scheffer eshte pritur ne Shtepine e Bardhe nga presidenti amerikan Barak Obama.

Nje kete takim koke me koke eshte folur mbi pergatitjet e fundit per samitin e NATO-s ne Strasburg, e ku nje nga temat qendrore te bisedes ishte pranimi i Shqiperise dhe Kroacise ne gjirin e Aleances.

“Diskutuam axhenden e samitit. Kemi besimin se do te bejme nje proces ku NATO do te jete edhe me e forte. Do te flitet edhe per ceshtjen e Afganistanit”, eshte shprehur Obama.

Ndersa sipas Scheffer, “dera eshte e hapur per dy anetaret e rinj per Shqiperine dhe Kroacine”.

Top Channel