El Salvador, kreu i partise marksiste fiton zgjedhjet

16/03/2009 09:05

Nje udheheqes i nje partie rebele marksiste shpalli fitoren ne zgjedhjet presidenciale ne El Salvador.

Maurisio Funes fitoi 51,3 te votave dhe mbeshtetesit e partise marksiste FMNL dolen ne sheshet e kryeqytetit San Salvador per te festuar.

Partia Arena e Rodrigo Avilas humb keshtu te parat zgjedhje presidenciale, qe kur ne El Salvador perfundoi lufta civile dhe u vendos sistemi demokratik 18 vjet me pare.

Konflikti qe perfundoi ne vitin 1991 me nje marreveshje paqeje te ndermjetesuar nga OKB u kushtoi jeten 70 mije personave.

Top Channel