Cenei sulmon politiken e Obames

16/03/2009 08:55

Ne daljen e pare publike ne media qe prej lenies se detyres, ish-zevendespresidenti amerikan Dik Cenei, sulmoi ashper politikat e presidentit Obama.

Cenei i konsideroi si vendime te diskutueshme ato per terheqjen nga Iraku dhe mbylljen e burgut te Guantanamos. Ai thote se keto levizje i japin force terroristeve te godasin serish Shtetet e Bashkuara. Ne nje interviste per rrjetin CNN, Ceni tha se shkeputja nga administrata e Obames prej politikave antiterroriste te Bushit, e ka bere vendin me te prekshem nga rreziku i sulmeve te reja terroriste.

Cenei nenvizoi se teknikat “alternative” te marrjes ne pyetje, te perdorura gjate administrates “Bush”, ishin absolutisht thelbesore ne parandalimin e sulmeve si ai
i 11 shtatorit 2001.

Top Channel