Pakistan, tensionohet situata, ndalohet Sharif

15/03/2009 14:20

Tensionohet shume situata ne Pakistan. Pas dhunes ndaj aktivisteve te opozites, policia ka arrestuar se fundi edhe liderin e saj, ish kryeministrin Navaz Sharif.

Policia rrethoi shtepine e tij pak ore perpara nje mitingu, duke nxitur edhe reagimin e ashper te perkrahesve te tij. Por ish lideri i opozites dhe ish kryeministri Sharif ka sfiduar qeverine duke lene shtepine per te udhehequr manifestuesit drejt Islamabadit.

Pasi ka folur per pak kohe para turmes qe e mbeshteste, ish politikani udhehoqi protesten dhe diten e neserme mijera njerez nen drejtimin e tij do mberrijne ne Islamabad. Vendimi per rrethimin e shtepise se Sharif u dha nga kryeministri i Pakistanit, Asif Ali Zardari

Top Channel