Iraku, McCain pershendet planin e Obama

27/02/2009 21:35

“Do te kisha bere te njejten gje”. Me keto fjale senatori republikan John McCain ka vleresuar planin e njoftuar sot nga presidenti Barack Obama per terheqjen e trupave nga Iraku.

Nderkohe, kritika kane ardhur nga spikerja e Kongresit, Nancy pelosi. “Donte me pak ushtare pas 31 gushtit te 2010-es, krahasuar me 35-50 mije marinsat e parashikuar nga presidenti Obama”, ka pohuar Pelosi.

Presidenti Barack Obama shpalli sot planin e terheqjes nga Iraku, i cili do te filloje brenda 31 gushtit te vitit 2010 dhe do te perfundoje ne vitin 2011.

Top Channel