Itali, dorehiqet lideri i opozites, Veltroni

17/02/2009 21:05

Lideri i opozites italiane te qendres se majte, Walter Veltroni ka dhene doreheqjen pasi partia e tij demokrate humbi zgjedhjet lokale ne Sardenje, te konsiderura te nje rendesie kyce.

Rezultatet e votimit konsoliduan edhe me shume pushtetin e aleances se qendres se djathte te kryeministrit Silvio Berlusconi, pasi vendin e guvernatorit e fitoi kandidati i saj.

Veltroni eshte perballur me nje rrebesh kritikash sepse deshtoi te fitonte ne terren ndaj qeverise se Berlusconi-t, megjithese recesioni qe ka perfshire vendin i krijonte opozites kushte te favorshme.

Sipas mediave italiane, vendimin e tij Veltroni do ta sqaroje me mire ne nje konference per shtyp qe do te mbaje diten e merkure.

Ish-kryebashkiaku i Romes drejtoi qendren e majte gjate zgjedhjeve te pergjithshme te muajit prill vitin e kaluar, pas doreheqjes se Romano Prodit, por humbi perballe Berlusconi-t dhe aleateve te tij. Qe atehere, ai nuk ka mundur te shenoje asnje fitore te qenesishme ndaj rivalit te vet.

Top Channel