Argjentine, zbulohet dinosauri me i vogel

17/02/2009 20:20

Nje skelet dinosauri me permasa shume te vogla eshte zbuluar ne parkun natyror argjentinas te Ikigualastos.

Ky skelet eshte pagezuar me emrin “Panpagia Protos” qe fjale per fjale do te thote, “I pari qe ha gjithcka”. Skeleti shkon deri ne 1 meter gjatesi dhe sipas zbuluesit Ricardo Martinez, mund te plotesoje zinxhirin e evolucionit te specieve te tjera te dinosaurve qe kane jetuar ne Toke miliona vjet me pare.

Fakti qe e ben te vecante kete zbulim eshte se skeleti i dinosaurit “Panpagia Protos” eshte me i vogli i zbuluar deri me sot dhe ai nis zinxhirin e gjate te dhjetra llojeve te dinosaurve te zbuluar deri me sot.

 

Top Channel