Gaza eksporton lule per Shen Valentinin

12/02/2009 14:10

Izraeli ka lejuar tregtaret palestineze te eksportojne 25 mije lule nga Rripi i Gazes drejt vendeve evropiane per diten e Shen Valentinit.

Ky eshte eksporti i pare per kete vit, ndersa Izraeli ka vendosur bllokaden qe pas marrjes ne kontroll te territorit nga Hamasi. Kerkesa per lule ishte paraqitur nga qeveria holandeze. Nje zedhenes ushtarak izraelit tha se lulet do te dalin nga Gaza dhe do te mberrijne ne tregun evropian ne 14 shkurt.

Sasia e luleve qe eksportohen eshte shume e vogel ne krahasim me ato qe prodhohen dhe fermeret thone se s’kane zgjidhje tjeter vec t’ua japin lulet kafsheve. Ne Gaza nuk festohet dita e te dashuruarve, por megjithate disa dyqane shesin lule te kuqe dhe dhurata ne forme zemre.

Top Channel