Bashkia e Tiranes, sot sfida e miratimit te buxhetit

03/02/2009 09:00

Keshilli bashkiak mblidhet sot per te treten here per te votuar buxhetin e vitit 2009.

Mbledhja eshte paraprire nga nje tension i larte politik mes partive qe perfaqesohen me keshilltare ne kete keshill. Te djathtet qe jane ne minorance kane deklaruar prej kohesh voten kunder ketij buxheti, por lufta e vertete politike zhvillohet mes socialisteve qe jane maxhorance dhe aleateve te tyre ne zgjedhjet e fundit lokale, keshilltaret e LSI.

Keta te fundit, ne mbledhjet e kaluara u deklaruan kunder buxhetit, veprim ky qe u cilesua si nje levizje me urdher politik. Drejtuesit e bashkise se Tiranes akuzuan LSI-ne per kete qendrim, ndersa keta te fundit u pergjigjen duke thene se nuk ka transparence ne shpenzimet e realizuara nga bashkia e drejtuar nga kryebashkiaku Rama.

Klima e tensionit mes dy forcave politike u perhap edhe ne bashkite e tjera, ku keshilltaret e LSI-se njesoj si ne Tirane, kerkuan me shume transparence dhe refuzuan qe te votojne buxhetet e vitit 2009.

 

Top Channel