Iran-SHBA ne tavolinen e samitit te sigurise

01/02/2009 11:55

Irani dhe Shtetet e Bashkuara te Amerikes, dy shtete mes te cileve kohet e fundit kapasur shume ferkime, do ulen ne tavolinen e perbashket per sigurine ne Mynih te Bavarise.

Samiti qe do te zhvillohet 6-8 shkurt do kete te pranishem edhe kreun e parlamentit Iranian, Ali Larijani dhe zv/presidentin amerikan, Xho Baiden. “Po punojme me programin e pjesemarrjes”, ka theksuar zyrtari i larte i Teheranit, Alaeddin Borujerdi. 

Ne kete samit do flitet edhe per ceshtjen armeve nukleare dhe pasurimit te uraniumit nga ana e Iranit por edhe per rolin e ardhshem te NATO-s ne Afganistan. 

Top Channel