Lindje rekord ne SHBA, gruaja sjell ne jete tetenjake

27/01/2009 08:55

Nje grua japoneze ka sjelle ne jete tete femije, gjashte vajza dhe dy djem.

Lindjet ndodhen ne nje spital ne Bellflower, ne Los Anxhelos. Te gjithe te vegjlit jane ne gjendje te mire shendetesore. Ne lindjen e foshnjave asistoi nje skuader prej 46 mjekesh.

Gruaja shenon rastin e dyte qe vijne ne jete tetenjake. Foshnjat linden nente jave parakohe, erdhen ne jete me operacion dhe peshonin nga 820 gram. Indentiteti i gruas qe lindi tetenjaket nuk eshte zbuluar, pasi ajo nuk ka pranuar.

Mjeket e cilesuan operacionin si te sukseshem, ndersa bebet linden cdo pese minuta. Mjeket mendonin se ishin shtate femije dhe u cuditen kur pane se pas te shtateve doli edhe nje i tete.

Tre prej bebeve kishin probleme me frymemarrjen, por tani gjendja e tyre eshte e mire. Ata do te qendrojne ne inkubatore per te pakten gjashte jave, ndersa nena ka thene se do t’i ushqeje te gjithe me gji.

Tetenjaket e pare ne bote erdhen ne jete ne Houston te Teksasit ne 1998. Njeri prej tyre vdiq pas nje jave, por shtate te tjeret festuan 10-vjetorin ne muajin dhjetor.

 

 

Top Channel