Meshkujt aktive ne seks, rrezik nga kanceri ne prostate

26/01/2009 14:45

Meshkujt qe jane me aktive seksualisht ne moshen 20-30 vjecare, jane me te rrezikuar te preken nga kanceri ne prostate.

Universiteti i Nottingham pyeti 800 meshkuj se sa shpesh benin seks, apo masturboheshin dhe arriti ne perfundimin se personat qe jane me aktive ne rini, kane me shume shans per t’u semurur nga kanceri.

Niveli i larte i hormoneve seksuale mund te coje ne deshire me te madhe dhe per rrjedhoje drejt kancerit. Kanceri ne prostate eshte me i zakonshmi mes meshkujve.

Top Channel