Astronomi, zbulohet asteroidi shume afer Tokes

26/01/2009 19:20

Astrologet kane zbuluar nje meteor qe udheton shume prane Tokes por nuk perben rrezik per planetin tone.

Quhet “2009 BD”, me diemater prej dhjetra metrash dhe eshte zbuluar gjate javeve te shkuara. Aktualisht, meteori tranzit ndodhet 624 mije kilometra larg Tokes, rreth dy here sa largesia Toke-Hene dhe kjo do te thote se ai nuk perben shqetesim, madje u ka dhene mundesine shume shkencetareve te mesojne me shume per keta trupa qiellore.

“2009 BD”, nje objekt me ngjyre te celet, sillet rreth Diellit nepermjet nje orbite te ngjashme me ate te Tokes. Duke analizuar kete trakjektore, eshte dale ne perfundimin se objekti do qendroje per disa muaj prane planetit tone.

Zbulimi i ketij asteroidi per te cilin as qe dihej se ekzistonte, provon edhe nje here faktin se ne afersi te Tokes mund te udhetojne objekte te paidentifikuar ne cdo moment, pa dijenine e astrologeve.

Top Channel