Ban Ki Moon sot takohet me kreret izraelite

15/01/2009 08:30

Sekretari i Pergjithshem i OKB-se, Ban Ki-Moon, do te vazhdoje turneun e tij ne Lindjen e Mesme dhe do te takoje udheheqesit izraelite per te diskutuar per arritjen e armepushimit ne Gaza.

Kryenegociatori izraelit, Amos Gilad shkon ne Kajro, ku perfaqesuesit e grupit militant palestinez, Hamas, po zhvillojne bisedime me negociatoret egjtiptiane. Perfaqesuesit e Hamasit kane thene se eshte bere progres ne bisedimet me zyrtaret egjiptiane.

Por pavaresisht progresit, sulmet izraelite kane vazhduar. 
Gjate nates aviacioni izraelit ka bombarduar 70 objektiva ushtarake, perfshire edhe nje xhami, qe thuhet se mbaheshin arme. 16 palestineze gjeten vdekjen nga sulmet. Nderkaq, mengjesin e sotem ushtaret izraelite depertuan ne lagjet me te populluara te Gazes, ndersa mijera banore palestineze kane braktisur shtepite e tyre.

Top Channel