Kafeja e tepert shkakton halucinacione

14/01/2009 11:20

Njerezit qe pijne shume kafe, shohin fantazma dhe degjojne zera te cuditshem, thuhet ne nje studim te shkencetareve britanike.

Personat qe konsumojne me shume se shtate filxhane kafe ne dite, jane tri here me te rrezikuar te kene halucinacione, krahasuar me personat qe konsumojne vetem nje filxhan. Sipas tyre, vegimet nuk percaktohen si semundje mendore dhe 3 perqind e njerezve te zakonshem degjojne zera.

Ky studim do te sherbeje per te zbuluar ndikimin e disa faktoreve tek halucinacionet, qe me pare thuhej se shkaktoheshin edhe nga traumat e femijerise. Kur eshte i stresuar trupi prodhon nje hormon te quajtur cortisol, qe haset ne sasi te medha pas konsumimit te kafes.

Vec kesaj, kafeja, caji, pijet energjike dhe cokolloata dihet qe permbajne kafeine.

Top Channel