Vendet me popullsi më të vogël që kanë luajtur Botërorin (Foto)

12/10/2017 00:00

Islanda është kualifikuar për herë të parë në historinë e saj në një Botëror futbolli, duke u bërë dhe vendi me më pak popullsi që luan këtë kompeticion madhor (331 000 banorë).

Pas performancës shumë të mirë në Evropianin e fundit, islandezët fituan grupin e tyre në kualifikueset e “Rusi 2018”, duke treguar se vazhdojnë të jenë në nivele të larta edhe pse me shumë pak burime njerëzore. Për shembull, Kina nuk u kualifikua në Botëror duke pasur 1 miliardë e 400 milionë banorë.

Më poshtë njihuni me vendet me popullsi më të vogël që kanë luajtur një fazë finale Botërori.

FOTO GALERI
1/5
Sllovenia me 1.99 milionë banorë (Japoni dhe Kore 2002)

Top Channel