Poloni, ceremonial për viktimat e tragjedisë

17/04/2010 12:15

Qindra mijëra persona në Poloni pritet të marrin pjesë në një ceremonial përkujtimor për 96 viktimat e aksidentit ajror të një jave më parë.

Presidenti polak Lech Kaczynski dhe zyrtarë të tjerë të rëndësishëm, përfshirë krerët e forcave të armatosura, ishin mes viktimave.

Këmbanat e kishave ranë sot në të njëjtën orë kur avioni u rrëzua në perëndim të Rusisë.

Ndërkohë, në orën 08 e 56 minuta, në Varshavë, makinat ndaluan dhe kalimtarët qëndruan për një moment për të përkujtuar ata që humbën jetën në atë që cilësohet si tragjedia më e madhe e Polonisë.

Druhet se reja e hirit që ka bllokuar aeroportet në mbarë Evropën mund të pengojë pjesëmarrjen e krerëve të shteteve në varrimin e presidentit Kaczysnki, që do të zhvillohet nesër.

Top Channel