Nuk është e pazakontë të shohësh disa skuadra të shfaqen si surprizë në turnetë ndërkombëtare, por pak mund të kishin parashikuar që Austria do të ishte historia e Euro 2024.

E vendosur në Grupin D së bashku me disa kundërshtarë të vështirë, dukej sikur Austria do ta kishte të vështirë të arrinte në fazën eliminatore.

Polonia posedon një nga sulmuesit më ‘vdekjeprurës’ të të gjitha kohërave, Robert Leëandoëski.

Holanda është e ngarkuar me talent, veçanërisht përgjatë vijës së pasme. Franca është e freskët nga një fushatë e Kupës së Botës në 2022, ku përfundoi si nënkampione nga superylli Kylian Mbappé.

Pas një humbjeje të vështirë, por zhgënjyese 1-0 kundër Francës në ditën e parë të ndeshjes, u duk sikur shkrimi ishte në mur për Das Team . Kështu që erdhi si një tronditje kur Austria korri fitoret 3-1 dhe 3-2 kundër Polonisë dhe Holandës për të kryesuar grupin dhe për të kaluar në raundin e 16-të të Euros vetëm për herë të dytë .

Fitorja kundër skuadrës holandeze të mbushur me yje, e para e Austrisë në 34 vjet, ndezi festime të egra në mesin e skuadrës.

“Kur mund Holandën dhe fiton grupin, atëherë nuk mund të jesh aq i keq”, tha Marcel Sabitzer, i cili shënoi kundër Holandës.

Një stil unik

Në turnetë e mëdha, shpesh i kushtohet rëndësi nxjerrjes së një rezultati pa marrë parasysh çfarë. Çdo pikë ka rëndësi në fazën e grupeve, ndërsa është ‘fitoni ose shkoni në shtëpi’ në raundet e eliminimit. Stilet konservatore të lojës shpesh mund të shpërblehen, por Austria ka zgjedhur më shumë një mentalitet rreziku.

Një qasje e gjallë, e ka bërë Austrinë një nga ekipet më të këndshme për t’u parë në turne.

Transformimi i Austrisë mund të gjurmohet që nga emërimi i Rangnick në vitin 2022. Trajnerit gjerman shpesh vlerësohet me zhvillimin e ‘gegenpressing’, një stil futbolli që përfshin presionin e pamëshirshëm të kundërshtarëve menjëherë pas humbjes së topit. Ai ka ndikuar te ish-trajneri i Liverpool-it, Jürgen Klopp dhe Julian Nagelsmann, aktualisht menaxher i kombëtares gjermane.

Kjo qasje mund të jetë tepër e lodhshme dhe t’i lërë skuadrat e Rangnick të pambrojtura në mbrojtje, por mund të jetë dërrmuese për t’u përballur me skuadrat kundërshtare dhe të bëjë një shikim emocionues në një turne ku herë pas here ka pasur mungesë argëtimi.

Austria shënoi gjashtë gola në tre ndeshjet e saj në grup – Anglia, Danimarka, Sllovenia dhe Serbia e Grupit C vetëm shtatë herë arritën të gjenin rrjetën mes tyre në gjashtë ndeshje.

Aftësitë e Rangnick

Ndoshta aspekti më bindës i fushatës së Austrisë në Euro 2024 kanë qenë aftësitë e Rangnick si menaxher.

66-vjeçari ka një CV të gjerë si trajner, pasi ka marrë punën e tij të parë në 1983.

Ai ka pasur qëndrime të ndryshme me klube gjermane si Stuttgart, Hannover dhe Schalke, por është më i njohur për punën e tij me skuadrën austriake Red Bull Salzburg dhe ekipin gjerman. RB Leipzig.

Të dy klubet i përkasin konglomeratit Red Bull GmbH (RB Leipzig u themelua vetëm në 2009), me Rangnick që u punësua si drejtor sportiv i të dy klubeve në vitin 2012. Ai pa një periudhë të gjatë suksesi me Salzburgun, duke fituar disa herë Bundesligën austriake, ndërsa ai mbikëqyri promovimin e Leipzig nga niveli i katërt në Bundesligën gjermane.

Ai drejtoi Leipzig-un në dy raste të veçanta gjithashtu, duke e udhëhequr atë në ndeshjen e tyre të parë në nivelin më të lartë në 2018. Ai gjithashtu udhëhoqi skuadrën në Ligën e Kampionëve për herë të parë në historinë e saj.

Pas dorëheqjes nga Red Bull në vitin 2020, ai pati një periudhë katër mujore si menaxher i sportit dhe zhvillimit për skuadrën ruse Lokomotiv Moscoë në 2021 para se t’i ofrohej një nga punët më të mëdha nga të gjitha.

Rangnick u emërua si trajner i përkohshëm i Manchester United në nëntor 2021 pasi 13 herë kampionët e Premierligës angleze u ndanë me Ole Gunnar Solskjær.

Rezultatet fillimisht ishin të lëkundshme kur ai u punësua nga Austria. Skuadra ra në Ligën e Kombeve B, duke marrë vetëm një fitore në sezon. Megjithatë, forma shpejt u rrit dhe Das Team rezervoi biletën e saj për në Euro 2024 pasi humbi vetëm një lojë në fazat kualifikuese. Pasi ka përballuar stuhinë në një grup të vështirë dhe një ndeshje të raundit të 16-të, reputacioni i Rangnick është në rrugën e duhur.

Sa larg mund të shkojnë?

Austria do të përballet me Turqinë të martën, me fituesin që kalon në çerekfinale. Ndeshja fillon në orën 15:00.

Një fitore do ta çonte skuadrën e Rangnick në një territor të paeksploruar, pasi nuk kishte avancuar kurrë përtej raundit të 16-të në Euro. Gjermani dëshiron të sigurohet që lojtarët e tij të mos kalojnë përpara dhe të zvogëlojnë shanset e ekipit të tij, por nuk do të shkonte aq larg sa ta përjashtonte ekipin e tij që të shkonte në përrallë deri në finale.

Megjithë qasjen e qëndrueshme të Rangnick, lojtarët e tij ende janë duke ecur në kulmin e fitimit të grupit.

“Emocionet në vendin tonë dhe mes atyre që ishin në stadium ishin sigurisht të mëdha”, tha kapiteni i ekipit Marko Arnautovic . “Megjithatë, mendoj se ndjenjat tona në fushë ishin edhe më të mëdha. Është një ndjenjë tepër e mrekullueshme. Ne ende mund të jemi të lumtur për këtë sot dhe ndoshta nesër. Më pas do të fillojnë përgatitjet për fazën e 16-të”.

Koha do të tregojë vetëm nëse Austria mund të fitojë turneun e saj të parë të madh ndonjëherë, por ky komb tashmë ka tronditur status quo-në në atë që ka rezultuar të jetë një Euro 2024 e paparashikueshme.

Top Channel