Italia është eliminuar nga kampionati Europian pas disfatës 2-0 me Zvicrën në fazën e 1/8-ave.

Kjo fazë duket se është kthyer si një “mallkim” për kampionet në fuqi, me “Azzurrët” që përsërisin një statistikë interesante.

Italia bëhet kampionia e tretë në fuqi që eliminohet në fazën e 1/8-ave të kampionatit Europian.

Në 2012, Spanja fitoi Europianin dhe katër vite më vonë u eliminua nga Italia në 1/8-at. Portugalia triumfoi në Francë në 2016, ndërsa në “Euro 2020”, Ronaldo me shokë u eliminuan në 1/8-at nga Belgjika.

Top Channel