Trajneri i Hungarisë thirrje zyrtarëve para përballjes me Skocinë: Në Euro 2024 po favorizohen skuadrat e mëdha

23/06/2024 10:01

Trajneri i Hungarisë, Marco Rossi, u ka bërë thirrje zyrtarëve që të jenë “konsistent” gjatë ndeshjes në Grupin A me Skocinë, pasi pasojat nga humbja e ekipit të tij ndaj Gjermanisë të mërkurën vazhdojnë.

Rossi mbetet i bindur se Hungaria duhet të kishte marrë një goditje dënimi në avantazhin e golit të parë të Gjermanisë në fitoren 2-0 të mikpritësve të turneut.

Ai u pyet se çfarë priste nga Facundo Tello, arbitri argjentinas, dhe iu referua asaj që ai beson se është favorizimi i kombeve më të mëdha në Euro 2024, sipas The Guardian.

“Unë pres atë që kam pritur gjithmonë nga të gjithë zyrtarët e ndeshjes: që ata të jenë të qëndrueshëm nga minuta e parë në të fundit”, tha italiani. “Fatkeqësisht arbitri holandez nuk e bëri këtë në ndeshjen tonë kundër Gjermanisë. Kjo është. Unë nuk jam duke kërkuar justifikime. Nëse ata do të kishin fryrë për atë që unë mendoja se ishte një faull flagrant para golit të parë, Gjermania ndoshta do të kishte fituar ende sepse shënoi një tjetër gol në pjesën e dytë. Këtu nuk është çështja. Çështja është aftësia e një ekipi në një turne si ky, veçanërisht kur keni VAR, prestigji i një ekipi nuk duhet të hyjë në të. Ne ose Gjeorgjia duhet të mbrohen njësoj si Gjermania, Anglia apo Italia”, tha ai.

Në atë që duket një ndeshje befasuese në Shtutgart, Hungaria di një fitore, e cila do t’i çonte në tre pikë, mund t’i çonte në 16-shen e fundit. Një fitore e Skocisë, e cila do t’i jepte atyre katër pikë, pothuajse me siguri do të mjaftonte për eliminim kualifikim për herë të parë.

“Nuk ka alternativë për ne përveç fitores nëse duam të përparojmë”, tha Rossi.

“Ne e dimë se kjo është një lojë vendimtare për ne dhe ata. Presioni është njëlloj mbi ne dhe Skocinë. Nuk kemi pasur fat në momentet e mëdha deri tani. Të gjitha momentet e mëdha kanë shkuar kundër nesh. Unë po flas për një sërë gjërash.”

Top Channel