“Mund të kishim arritur një fitore të madhe ndaj Kroacisë”, Arbër Hoxha para përballjes me Spanjën: Duhet të përgatitemi mirë dhe të arrijmë një kualifikim historik

21/06/2024 13:45

Lojtari i Kombëtares, Arbër Hoxha tha se Shqipëria mund të kishte arritur një fitore ndaj Kroacisë.

Ai theksoi se duhet të përgatiten mirë dhe të arrijnë një kualifikim historik në përballjen me Spanjën.

Hoxha: Aq sa ka minuta do të jap maksimumin për Kombëtaren Mendoj që në ndeshjen e dytë kemi luajtur shumë më mirë se ndaj Italisë. Shënuam, pësuam, por nuk u dorëzuam. Tashmë e kemi harruar atë ndeshje dhe jemi fokusuar te përballja e radhës, ndaj Spanjës. Të gjithë e dimë, që Spanja ka një grup të jashtëzakonshëm. Pamë ndeshjen, dje, ndaj Italisë dhe ishin të shkëlqyer. Ne na mbetet veçse të përgatitemi mirë dhe të arrijmë një kualifkimin historik, përballë tyre, asgjë tjetër nuk ka rëndësi.

Duke e marrë parasysh që ndaj Kroacisë luajtëm mjaft mirë, me shumë raste shënimi, besoj se do të futemi ndaj Spanjës për të fituar, pasi vetëm ai rezultat na siguron kualifkimin. Kur hyra në fushë ndaj u futa për të ndihmuar skuadrën, krijuam rastin e dytë që e shënuam, patëm sërish mundësi shënimi, por nuk arritëm ta shfrytëzonim. Mund të kishim arritur një fitore të madhe ndaj Kroacisë, mirëpo fati nuk deshi dhe u ndalëm në barazimin, 2 me 2, duke lënë çdo gjë të hapur për kualifikimin, në sfidën ndaj Spanjës dhe duke parë që përballë kemi një “përbindësh”, si ‘iberikët’.

Top Channel