VIDEO/ Goli më i shpejtë në historinë e Europianit nuk i mjafton Shqipërisë, kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

15/06/2024 22:55

Shqipëria është mundur në ndeshjen e parë të Europianit përballë Italisë me rezultatin 2-1 në Dortmund.

Sfida nisi mjaft mirë për kuqezinjtë e Sylvinhos, të cilët gjetën golin me Bajramin që shënoi që në sekondën e 22, duke realizuar kështu dhe golin më të shpejtë në historinë e një kampionati Europian.

Gjithsesi kjo gjë nuk i mjaftoi Shqipërisë, me Italinë që gjeti dy gola shumë te shpejtë me Bastonin dhe Barellën në minutat 11’ dhe 16’.

Në pjesën e dytë kuqezinjtë tentuan të shënonin, kur iu afruan më shumë me Manajn në minutën e 90’, por topi përfundoi jashtë kuadratit.

Kështu Italia shkon në kuotën e tre pikëve, ndërsa Shqipëria do të tentojë të arrijë maksimumin përballë Kroacisë më 19 qershor, ora 15:00 në Hamburg.

REZULTATI:

ITALI 2-1 SHQIPËRI

Bastoni 11′, Barella 16′ / Bajrami 1′

KOMENTI:

90+6′ Mbyllet sfida me fitoren e Italisë!

90+5′ Mitaj provon me një gjuajtje që shkon mbi kuadrat.

90+2′ Zëvendësim te Italia. Largohet Barella dhe në vendin e tij futet Folorunsho.

90′ Akordohen 4 minuta shtesë.

90′ Manaj provon me një parabël, por topi shkon jashtë.

87′ Zëvendësdim te Shqipëria. Largohet Bajrami dhe në vendin e tij futet Muçi.

83′ Dy zëvendësime te Italia. Largohen Dimarco dhe Scamacca, në vendet e tyre futen Darmian dhe Retegui.

80′ Dimarco provon me një gjuajtje nga distanca, por Strakosha arrin ta ndalë.

77′ Dy zëvendësime te Italia. Largohe Chiesa dhe Pellegrini, në vendet e tyre futen Cambiaso dhe Cristante.

77′ Tjetër zëvendësim te Shqipëria. Largohet Broja dhe në vendin e tij futet Manaj.

75′ Hoxha shkakton një ndërhyrje të gabuar ndaj Frattesit dhe ndëshkohet me karton të verdhë.

69′ Dy zëvendësime te Shqipëria. Largohen Asani dhe Seferi, në vendet e tyre futen Hoxha dhe Laçi.

63′ Frattesi provon të kthejë një top në zonë, që shkon mbi kuadrat.

60′ Chiesa provon me një gjuajtje nga distanca, por topi shkon jashtë kuadratit.

52′ Asllani provon me një gjaujtje me të djathtën, por topi përplaset me Bastonin.

51′ Broja ndëshkohet me karton të verdhë pas protestave.

50′ Calafiori shkakton një ndërhyrje të gabuar ndaj Brojës dhe ndëshkohet me karton të verdhë.

46′ Nis pjesa e dytë!

45+4′ Mbyllet pjesa e parë!

45+2′ Chiesa kroson drejt zonës, me Pellegrinin që godet me kokë, por topi shkon jashtë kuadratit.

45′ Akordohen 3 minuta shtesë.

44′ Asani provon me një gjuajtje nga distanca me të majtën, me topin që shkon mbi kuadrat.

40′ Scamacca godet brenda zonës, por Strakosha arrin t’i mohojë golin.

39′ Dimarco provon sërish me një krosim të ulët, që largohet nga Berat Gjimshiti.

33′ Frattesi provon me një parabël, por topi përplaset në shtyllë.

30′ Scamacca provon me një gjuajtje fluturimthi, por topi largohet nga Ajeti.

25′ Broja i ushtron presion Bastonit, por ky i fundit arrin të kthejë topin siç duhet në duart e Donnarummas.

22′ Pellegrini ndëshkohet me karton të verdhë pas një ndërhyrje të gabuar.

17′ GOL ITALIA 2-1/ Barella lëshon një gjuajtje nga distasnca dhe e çon në rrjetë. (VIDEO)

16′ Dimarco hedh një krosim të ulët drejt zonës, por Gjimshiti ndërhyn në mënyrën e duhur për të larguar topin.

11′ GOL ITALIA 1-1/ Bastoni godet me kokë dhe e çon topin në rrjetë. (VIDEO)

6′ Kieza provon me një gjuajtje brenda zonës, por Gjimshiti arrin ta largojë me kokë.

1′ GOOOOL SHQIPËRIA 0-1/ Bajrami përfiton nga një gabim i Dimarcos dhe me një gjuajtje drejt portës ndëshkon Donnarumman. (VIDEO)

1′ Shkelmohet topi i parë, nis sfida në Dortmund!

FORMACIONET ZYRTARE:

ITALIA: Donnarumma (C); Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco; Jorginho, Barella; Chiesa, Frattesi, Pellegrini; Scamacca.

Trajner: Luciano Spalletti

SHQIPËRIA: Strakosha; Hysaj, Ajeti, Gjimshiti (C), Mitaj; Ramadani, Asllani; Asani, Bajrami, Seferi; Broja.

Trajner: Sylvinho Mendes Campos

FOTO GALERI
1/11

Top Channel