Nga femra fatale e Hollivudit, në role aktrimi të dobëta! Sharon Stone flet për vështirësitë e moshës: Dua jetën që kisha, pas goditjes në tru…

18/05/2024 10:48

Sharon Stone, një legjendë e Hollivudit, e njohur për rolet e saj si një femër e bukur dhe e fortë, është shprehur e zemëruar që në moshën 66-vjeçare askush nuk do që t’i japë asaj një rol të madh.

“Njerëzit pëlqejnë të thonë ‘je shumë e vjetër ose nuk mund ta bësh këtë ose nuk mund ta bësh atë’, thotë ajo. “Është pak e vështirë të më vendosësh në rolin e një gjysheje. Do të ishte më e lehtë të më caktonin në rol si avokate, gjykatëse apo police… kështu që ata nuk janë vërtet të sigurt se çfarë të bëjnë me dikë si unë.”

Në vitet nëntëdhjetë, Stone u bë e njohur si femra fatale e kinemasë, duke luajtur në filma të tillë si Casino, Sliver, Total Recall dhe, më e paharrueshmja, Basic Instinct, në të cilin ajo luajti vrasësen seriale Catherine Tramell.

Tani, 20 vjet pasi ajo pothuajse humbi jetën nga një goditje në tru, ajo thotë: “Ende nuk e kam rikthyer karrierën time të aktrimit. Unë me të vërtetë do të doja shumë të punoja përsëri si aktore… jo vetëm në një rol të dobët, mbështetës. Do të doja të kisha vërtet pjesët që kam fituar dhe mund t’i bëj. Unë me të vërtetë do të doja të ktheja karrierën time të vërtetë. Unë me të vërtetë do të doja të ktheja jetën time.”

“Nuk mendoja se isha e bukur derisa pashë Instinktin Bazë”, thotë Stone për rolin që nxiti karrierën e saj.

Zemërimi i saj është i dukshëm. Stone ka vuajtur po aq sa çdokush nga mosha dhe mizogjinia e përhapur në Hollywood. Për vite me radhë ajo kishte një marrëveshje prodhimi me Harvey Weinstein, por ai refuzoi t’i jepte asaj punën sepse ajo nuk do të bënte “favore” për të. “Ai tha: “Sharon, ti mendon se je një princeshë?”.

Një herë, thotë ajo, “ai më hodhi nëpër dhomë në një festë para njerëzve të tjerë dhe askush nuk bëri asgjë. Isha me një fustan të bukur, me taka të larta. Njerëzit thjesht më lanë të pengohesha dhe të rrëzohesha, sikur të mos kishte ndodhur asgjë, dhe vazhduan festën.”

Ajo nuk mund ta besonte kur Gjykata e Apelit në Nju Jork hodhi poshtë dënimin e tij për krime seksuale muajin e kaluar. “Rasti i Harvey Weinstein u hodh poshtë sepse shumë gra nuk dëshmuan. Domethënë, po tallesh me mua?”

Kishte, thotë ajo, një kulturë të përhapur të shfrytëzimit seksual në industrinë e filmit, të cilën ajo e përjetoi gjatë gjithë karrierës së saj . “Një grup producentësh më thonin të bëja seks në filma.”

Aktorja thotë se vuan nga ankthi social ekstrem dhe shpesh ndihet sikur po luan rolin e një njeriu të famshëm. “Njerëzit duan thjesht të jesh objekt i bukurisë.”

Stone luajti në trillera të tillë si Kazino

Ka, thotë ajo, një shkëputje midis Sharon Stone, njeriut të brishtë dhe ndonjëherë të pambrojtur që u rrit në Pensilvani, dhe “Sharon Stone”, yllit të filmit që jeton në Beverly Hills. “Nuk mendoja se isha e bukur derisa pashë Basic Instinct , dhe më pas thashë: ‘Surprizë! Kush e dinte?”, thotë ajo.

“Nuk kam qenë gjithmonë një seks simbol. Fillova në një komedi. Më duhej të provoja se isha seksi. Kështu që bëra një xhirim topless për Playboy sepse thjesht mendova, intelektualisht, duhet të demonstroj se mund të dukem seksi. Pastaj, sapo njerëzit panë gjoksin tim, menduan se isha seksi.”

Meshkujt u fiksuan aq shumë pas konceptit të “Sharon Stone” saqë edhe kur ajo bëri një operacion të gjoksit pas heqjes së një tumori, kirurgu i bëri gjoksin më të madh. “Ata vendosën se çfarë duhet të bëjnë. U kisha thënë se doja të dilja pikërisht ashtu siç kisha qenë më parë. Pa dijeninë apo pëlqimin tim, ata vendosën se çfarë do të bënin dhe si do të rindërtonin trupin tim.”

Pikturat nga Stone shiten për rreth 50,000 dollarë secila dhe janë vlerësuar nga kritikët e artit

Stone ka krijuar një karrierë të re si një piktore e suksesshme, me dy ekspozita në Berlin dhe San Francisko. “Unë ndjej një ndjenjë të madhe lidhjeje me shpirtin, jam vetëm unë dhe kanavaca dhe me të vërtetë e shijoj dhe e vlerësoj jashtëzakonisht shumë.”

Pikturat e saj shiten për rreth 50,000 dollarë një copë dhe janë përkrahur nga ekspertë duke përfshirë Jerry Saltz, kritikun e artit të New York Magazine.

Puna e Stone është ekspozuar në San Francisko

Stone jetonte në San Francisko me Phil Bronstein, i cili në atë kohë ishte bashkëshorti i saj, dhe djalin e tyre të adoptuar Roan, kur, në vitin 2001, ajo pati një hemorragji masive në tru që ndryshoi trajektoren e jetës së saj. Mjekët i dhanë asaj një shans 1 për qind për të mbijetuar. “E kuptova se ishte shumë serioze kur rash në dysheme dhe nuk munda të ngrihesha dhe vazhdova të bëja thirrje për ndihmë. Mendova: ‘Po kam një goditje në tru.’ “Nuk kishte mundësi që të vazhdoja aktrimin. “Nuk mund të ecja. Nuk mund të flisja. Nuk mund të lexoja. Nuk mund ta shkruaja emrin tim.”

“U deshën shtatë vjet për t’u rikuperuar me të vërtetë dhe unë humba kujdestarinë e fëmijës tim. Dhe unë e humba karrierën time dhe humba 15 milionë dollarë – çdo cent që kisha – në mbështetje të fëmijëve dhe tarifa gjyqësore”, thotë ajo.

Stone mësoi të përballej me fatkeqësitë që e re. “Unë isha një fëmijë i të mbijetuarve. Babain im jetonte në një hambar, dhe mamaja ime punonte si shërbëtore. Ajo u rrah, u keqtrajtua dhe u shpërfill. Ata në të vërtetë nuk dinin të kishin ndonjë intimitet me ne.”

Kur Stone ishte tetë vjeç, ajo pa gjyshin e saj duke abuzuar seksualisht me motrën e saj pesëvjeçare. “Ai ishte një pedofil. Gjyshi im ishte thjesht jashtë kontrollit. Ai ishte shumë abuziv.”

Stone bleu një rezidencë në Hollywood pasi policia tha se asaj i duhej një shtëpi me porta sigurie për të shmangur ndjekësit

Stone jeton në një rezidencë të Hollivudit, por ajo e bleu atë vetëm sepse kishte aq shumë ndjekës sa që policia tha se kishte nevojë për një shtëpi me porta sigurie. “Njerëzit mendojnë se jam e pasur sepse jetoj në një shtëpi të madhe. Jo, unë jetoj në një shtëpi të madhe sepse më duhej të jetoja diku të sigurt.”

Top Channel