Mbi 35 mijë palestinezë të vdekur nga sulmet izraelite, këshilltari amerikan: Nuk besojmë se po ndodh një gjenocid në Gaza

14/05/2024 09:04

Këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan tha të hënën se administrata e presidentit Joe Biden nuk i sheh si gjenocid vrasjet e palestinezëve në Gaza nga Izraeli në luftën me Hamasin.

Sullivan tha se Shtetet e Bashkuara duan ta shohin Hamasin të mundur.

Ai tha gjithashtu se palestinezët e kapur në mes të luftës ishin në “ferr” dhe se një operacion i madh ushtarak nga Izraeli në Rafah do të ishte një gabim.

“Ne nuk besojmë se ajo që po ndodh në Gaza është një gjenocid. Ne kemi qenë të vendosur duke e refuzuar atë propozim”, u tha Sullivan gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë.

Sullivan shprehu shqetësim në lidhje me raportet e kolonëve izraelitë që sulmonin një autokolonë ndihmash humanitare për në kalimin Erez në veri të Gazës, incidenti i dytë i tillë në më pak se një javë.

“Është një zemërim total që ka njerëz që sulmojnë dhe plaçkisin këto autokolona. Është një sjellje krejtësisht e papranueshme”, tha Sullivan.

Biden, i cili kandidon për rizgjedhje këtë vit, është përballur me kritika të rënda nga mbështetësit e tij brenda vendit për mbështetjen e tij ndaj Izraelit; disa nga ata kritikë kanë akuzuar Izraelin për kryerjen e gjenocidit. Më shumë se 35,000 palestinezë në Gaza kanë vdekur, sipas zyrtarëve shëndetësorë të Gazës.

Biden ka kërkuar të ndikojë në qasjen e kryeministrit Benjamin Netanyahu ndaj luftës, tha Sullivan, “por Izraeli është një komb sovran dhe demokratik që në fund i merr vendimet e veta”, shtoi ai.

Top Channel