Sekretari Amerikan i Shtetit: Kina është furnizuesi kryesor ushtarak i Rusisë

19/04/2024 21:25

Kina është kontribuesi kryesor në kompleksin e industrisë ushtarake të Rusisë, ndërsa Moska po ecën përpara me pushtimin e saj në Ukrainë, duke i ofruar Rusisë inpute dhe komponentë për armatim, tha të premten Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken gjatë një takimi të ministrave të G7 në Capri, Itali.

“Kur bëhet fjalë për mbrojtjen e Rusisë, kontribuesi kryesor në këtë moment është Kina. Ne shohim Kinën duke ndarë vegla makinerish, gjysmëpërçues, sende të tjera me përdorim të dyfishtë që e kanë ndihmuar Rusinë të rindërtojë bazën e saj industriale të mbrojtjes që sanksionet dhe kontrollet e eksportit kishin bërë aq shumë për ta degraduar”, tha ai.

Blinken tha se Kina nuk mund ta ketë këtë në të dyja mënyrat – të ndihmojë Rusinë dhe të mbajë marrëdhënie të mira me Evropën.

“Nëse Kina pretendon nga njëra anë se dëshiron marrëdhënie të mira me Evropën dhe vendet e tjera, nga ana tjetër nuk mund të jetë kërcënimi më i madh për sigurinë evropiane që nga fundi i Luftës së Ftohtë,” tha Blinken në një konferencë për shtyp. pas një takimi të ministrave të jashtëm të G7 në ishullin italian të Capri, ku ai u kërkoi homologëve të tij evropianë të rrisin presionin ndaj Pekinit.

Blinken tha se nëse ndihma për Ukrainën vonohet më tej, ekziston rreziku real që ajo të arrijë shumë vonë. Ai nënvizoi se është e domosdoshme që Ukraina të marrë më shumë burime menjëherë.

Top Channel