Pasojat e sulmit Izraelit/ Rriten çmimet e naftës dhe arit pas rinisjes së tensioneve në Lindjen e Mesme

19/04/2024 12:15

Çmimet e naftës dhe arit janë rritur pasi zyrtarët amerikanë thanë se një raketë izraelite kishte goditur Iranin.

Nafta e papërpunuar Brent u rrit me 1.8% në 88 dollarë për fuçi, ndërsa ari për pak kohë iu afrua një niveli rekord përpara se të binte përsëri në gati 2,400 dollarë për ons.

Investitorët kanë ndjekur nga afër reagimin e Izraelit ndaj sulmit të drejtpërdrejtë me dron dhe raketa të Iranit fundjavën e kaluar.

Ka shqetësime se një përkeqësim i konfliktit në Lindjen e Mesme mund të prishë zinxhirin e furnizimit me naftë.

Çmimet e naftës fillimisht ishin rritur me 3.5%. Megjithatë, fitimet u tërhoqën pasi media shtetërore iraniane pretendoi se nuk kishte “asnjë dëm” në provincën Isfahan, ku kishte raportime për shpërthime.

Rritjet e mprehta dhe të qëndrueshme të çmimeve të naftës rrezikojnë të nxisin inflacionin. Çmimet e karburantit dhe energjisë kanë qenë faktor kryesor në rritjen e kostove të jetesës në mbarë botën në dy vitet e fundit.

Çmimi i arit shpesh rritet në momente pasigurie pasi shihet si një investim i sigurt.

Tensioni i rritur në Lindjen e Mesme ka sjellë shqetësime nëse do të ndikohen anijet përmes ngushticës së Hormuzit midis Omanit dhe Iranit.

Është një rrugë detare vendimtare, pasi rreth 20% e furnizimit të përgjithshëm të naftës në botë kalon përmes saj.

Anëtarët e kartelit të prodhuesve të naftës Opec – Arabia Saudite, Irani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Kuvajti dhe Iraku – dërgojnë pjesën më të madhe të naftës që eksportojnë përmes ngushticës.

Top Channel