Kampioni në fuqi i “Tour de France” përfundon në spital pas aksidentit të tmerrshëm! Pëson dëmtime të shumta në trup

05/04/2024 16:38

Kampioni i “Tour de France”, Jonas Vingegaard është shtruar në spital pasi pësoi një aksident të tmerrshëm gjatë fazës së katërt të turneut të çiklizmit në vend ditën e djeshme.

Ekipi i tij i çiklizmit “Team Visma”, tha se Vingegaard ka thyer klavikulën, disa brinjë dhe probleme në mushkëri.

“Gjendja e tij është e qëndrueshme dhe ka pasur një natë të mirë”, shtoi ekipi. “Ai mbetet në spital.”- thuhet në reagimin e skuadrës së çiklistit.
Lëndimi i Vingegaard e vë në rrezik mbrojtjen e
titullit të tij në Tour de France, me garën që nis në fillim të këtij viti më 29 qershor për shkak të Lojërave Olimpike të Parisit.

Përplasja ndodhi rreth 40 kilometra nga fundi i skenës ndërsa çiklistët arritën në një kthesë djathtas në një zbritje, përfshirë edhe fituesit e Grand Tour Primož Roglič dhe Remco Evenepoel.

Në pamjet e publikuara, Vingegaard u mor me barelë dhe u fut në një ambulancë.

Evenepoel, fituesi i Vuelta a España në vitin 2022, gjithashtu pësoi një thyerje të kockës së klavikulës si edhe një thyerje në shpatullën e djathtë.

Top Channel