Sheynnis Alondra Palacios Cornejo, krijoi histori duke u bërë gruaja e parë nga Nikaragua që u kurorëzua Miss Universe.

Ajo është një modele e njohur nikaraguane dhe fituese e konkurseve të bukurisë dhe kjo i ka treguar botës potencialin dhe zgjuarsinë e saj.

Palacios filloi karrierën e saj të modelimit shumë herët në jetë dhe u kurorëzua Miss Teen Nikaragua në 2016. Ajo gjithashtu mund të cilësohet si bukuroshja perfekte dhe shumë e zgjuar, dhe kjo ishte evidente me përgjigjen e saj ndaj pyetjes “nëse do të mund të jetonit një vit në këpucët e një gruaje tjetër, kë do të zgjidhnit dhe pse?”

Sheyniss zgjodhi Mary Wollstonecraft dhe tha: “Unë do të zgjidhja Mary Wollstonecraft sepse ajo u dha një mundësi shumë grave. Unë do të doja që ai boshllëk të zgjidhej në mënyrë që më shumë gra të mund të punonin në çdo fushë që ato zgjedhin të punojnë, sepse nuk ka një vend ku gratë nuk mund të punojnë.”

Konkursi vjetor i bukurisë u zhvillua në kryeqytetin e Salvadorit, San Salvador. Shoqëruesja e parë u rendit Anntonia Porsild nga Tajlanda.

Bukuroshet këtë vit u gjykuan nga një panel përfshirë modelen Halima Aden, yllin e “Queer Eye” Carson Kressley, influencueren e TikTok Avani Gregg dhe dy ish-fitueset e Miss Universe, Janelle Commissiong nga Trinidad & Tobago. (Miss Universe 1977) dhe Iris Mittenaere e Francës (Miss Universe 2016).

Top Channel