Dorëheqja e kryeministrit të Portugalisë dhe thirrjet për bojkot kanë lënë në disi në hije Samitin e Webit të Lisbonës që starton këtë javë.

Samiti i Webit në Lisbonë është shumë i popullarizuar, ku këtë vit priten më shumë se 70 mijë pjesëmarrës nga mbi 160 vende, si dhe rreth 1,000 investitorë që po kërkojnë kandidatë të nxehtë nga 2,600 startup-et e teknologjisë të pranishme atje.

Organizimi katër ditorë, e cila ndryshe njihet si ngjarja e “ridizajnimin të industrisë globale të teknologjisë”, megjithëse u përball me një tronditje pas dorëheqjes së themeluesit të saj Paddy Cosgrave.

Ai u tërhoq pas skandaleve në lidhje me një postim të bërë në “X”, ku ai nuk dënoi drejtpërdrejtë sulmin e militantëve të Hamasit në Izrael.

Pas kësaj ngjarjeje ambasadori i Izraelit në Portugali bëri thirrje për bojkotimin e Samitit të Webit, të cilin disa gjigantë të teknologjisë (Google, Facebook, Apple dhe Amazon e morën parasysh duke tërhequr pjesëmarrjen e tyre.

Përveç Cosgrave, Portugalia u përball me një tjetër figurë politike që humbi punën pak para Samitit të Webit. Kryeministri Antonio Costa paraqiti dorëheqjen pasi policia bastisi rezidencën e tij zyrtare dhe prokurori i përgjithshëm i vendit konfirmoi se po hetohej nën një hetim korrupsioni.

Pse politikanët gjermanë nuk po marrin pjesë?

Presidenti i vendit Marcelo Rebelo de Sousa deklaroi se zhurma rreth Costës dhe as dorëheqja e Cosgrave nuk ka dëmtuar popullaritetin e Samitit të Webit.

“Gjithçka është mirë. Për ironi, ajo që ndodhi vetëm rriti interesin për ngjarjen,” u tha ai gazetarëve në fund të javës së kaluar, duke shtuar se debati publik doli të ishte “publiciteti më i mirë për Samitin e Uebit që mund të imagjinohet“, tha ai teksa shtoi se nuk do të marrë pjesë.

Liderët politikë gjermanë gjithashtu mungojnë në mënyrë të dukshme në këtë ngjarje, edhe pse kompanitë e teknologjisë nga ekonomia më e madhe e Evropës janë të përfaqësuara në fuqi. Ministri gjerman i Ekonomisë Robert Habeck anuloi udhëtimin e tij të planifikuar për në Lisbonë, ku sipas mediave ndodhi për shkak të dorëheqjes së kryeministrit. Ish-kryeministri dikur ishte një aleat i ngushtë i Habeck në përpjekjet e tij për t’i bërë industritë gjermane dhe evropiane më të gjelbra në kohën e ndryshimeve klimatike .

Top Channel