U përpoqën të lëshonin raketa, Izraeli hakmerret: Qëlluam objektivat në Liban

01/11/2023 18:02

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit njoftuan se kanë qëlluar mbi objektivat në Libanin jugor, pasi një celulë terroriste u përpoq të lëshonte raketa antitank nga territori.

Sipas autoriteteve izraelite një tank i IDF-së shtoi se terroristët hapën zjarr drejt rajonit Yiftah në veri të Izraelit.

“Nuk u raportua për të lënduar. IDF po përgjigjet me zjarr në drejtim të origjinës së të shtënave”, thuhet në njoftim.

IDF nuk specifikoi nëse Hezbollahu ishte përgjegjës për sulmin.

Ushtria izraelite dhe militantët në Liban shkëmbejnë rregullisht zjarr, por ka pasur një rritje të përleshjeve që kur Hamasi filloi sulmin e tij më 7 tetor.

Hezbollahu, i cili është një grup i armatosur i mbështetur nga Irani, i ngjashëm me Hamasin, dominon Libanin jugor dhe është një armik i njohur i Izraelit.

Top Channel