Vrasja e katër zyrtarëve të Hamasit, zëdhënësi i IDF: Kemi vazhduar operacionet tokësore

30/10/2023 16:20

“Trupat izraelite kanë vrarë katër zyrtarë të Hamasit në orët e fundit”, kështu njoftoi zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF).

Ata shtuan se shkatërruan infrastrukturën terroriste duke përfshirë pozicionet antitank.

“Forcat e IDF kanë vazhduar operacionet e tyre tokësore në Rripin e Gazës për orët e fundit. Në përballjet me terroristët, luftëtarët e IDF, të ndihmuar nga helikopterë luftarakë dhe avionë të drejtuar nga distanca të drejtuara nga forcat, eliminuan skuadrat që u përpoqën të sulmonin forcat”, shkroi kundëradmirali Daniel Hagari në X , i njohur më parë si Twitter.

Ai pretendoi se katër zyrtarët e Hamasit të vrarë janë:

1-Xhamil Baba – komandanti i forcave detare në kampet qendrore
2-Muhamed Safadi – komandanti i formacionit antitank në batalionin Tafah
3-Muwaman Hegazi – një operativ i shquar i sistemit antitank në batalionin Tafah
4-Muhamed Awadallah – një zyrtar i lartë në zyrën e selisë së prodhimit të Hamasit

Top Channel