OKB bën thirrje për armëpushim në Gazë: Asnjë palë nuk është mbi ligjin ndërkombëtar humanitar

24/10/2023 21:11

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, pretendoi se ka pasur shkelje të ligjit ndërkombëtar teksa Izraeli sulmon nga ajri Gazën dhe bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm humanitar.

“Jam thellësisht i shqetësuar për shkeljet e qarta të ligjit ndërkombëtar që ne po shikojmë në Gazë. Më lejoni të jemi i qartë: asnjë palë në një konflikt të armatosur nuk është mbi ligjin ndërkombëtar humanitar”, tha Guterres gjatë mbledhjes së Këshillit të Sigurimit, pa përmendur në mënyrë eksplicite Izraelin.

Guterres, që personalisht ka vizituar pikëkalimin mes Egjiptit dhe Gazës, në përpjekje për të mundësuar që ndihma të arrijë në Gazë përmes pikëkalimit Rafah. Këtë pikëkalim u lejuan që ta kalonin tre autokolona me ndihma.

“Por, kjo sasi e ndihmës është si një pikë ujë në oqean. Për më tepër, furnizimet me karburante të OKB-së në Gazë do të harxhohen brenda ditësh. Ajo do të jetë një fatkeqësi e re”, tha Guterres.

“Për të lehtësuar vuajtjet epike, për të bërë që ndihma të arrijë më lehtë dhe më sigurt, për të lehtësuar lirimin e pengjeve, unë përsëris thirrjen time për një armëpushim të menjëhershëm humanitar”.

Militantët palestinezë të Hamasit më 7 tetor nisën sulme të koordinuara ndaj Izraelit duke vrarë të paktën 1.400 palestinezë dhe duke marrë mbi 220 pengje, kanë thënë autoritetet izraelite.

Mbi 5.700 palestinezë janë vrarë në Rripin e Gazës nga bombardimet hakmarrëse të Izraelit, ka thënë Ministria e Shëndetësisë në territorin që udhëhiqet nga Hamasi./ rel

Top Channel