“Ata po vijnë”/ U rrëmbyen nga Hamasi, gjenden të vdekura e moshuara dhe mbesa 13-vjeçare! Mesazhet e fundit para pengmarrjes

19/10/2023 18:26

Një 80-vjeçare izraelite-amerikane dhe mbesa e saj 13-vjeçare, të cilat u rrëmbyen nga militantët e Hamasit nga kibuci i tyre më 7 tetor, janë gjetur të vdekura, tha familja për CNN të enjten.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit konfirmuan vdekjen e familjes së Carmela dhe Noya Dan të mërkurën, sipas Jason Greenberg, një i afërm që jeton në Massachusetts.

“Trupat e tyre po u kthehen familjeve të tyre për varrim në këtë moment”, tha Greenberg.

Carmela Dan kishte nënshtetësi izraelite, amerikane dhe franceze. Mbesa e saj, Noya Dan, ishte një shtetase izraelite.

Për vdekjen ka postuar në Facebook edhe zëdhënësi i një familjari tjetër. Lajmi vjen më shumë se një javë pasi pesë anëtarë të një familje u rrëmbyen nga shtëpia e tyre në Nir Oz, një kibutz në jug të Izraelit vetëm disa milje nga kufiri me Gazën.

Greenberg tha më parë për CNN se kishte pasur një mori mesazhesh me tekst nga anëtarët e familjes duke thënë se ata ishin fshehur në një dhomë të sigurt, pasi kishin dëgjuar të shtëna armësh dhe kishin nuhatur tymin.

Një mesazh i fundit ishte: “Ne po i dëgjojmë ata. Ata po vijnë.”

Sipas Greenberg, shtëpia e familjes u dogj dhe ata u morën peng. Tre anëtarë të tjerë të familjes, të gjithë shtetas izraelitë, janë ende të zhdukur: vëllezërit e motrat e Noya-s, Erez Kalderon, 12 vjeç dhe Sahar Kalderon, 16 vjeç dhe babai i tyre Ofer Kalderon, 50 vjeç.

“Sulmet e Hamasit vranë më shumë se 1,400 njerëz në Izrael”, thanë zyrtarët.

Top Channel