Udhëheqësit e Senatit të SHBA premtojnë mbështetje dypartiake për Izraelin

17/10/2023 23:01

Udhëheqësi i shumicës në Senatin amerikan Chuck Schumer dhe kreu i pakicës Mitch McConnell shprehën vendosmërinë e tyre për të mbështetur Izraelin gjatë luftës së vazhdueshme me Hamasin, duke thënë se ata do të kalojnë javët e ardhshme duke arritur një marrëveshje dypartiake për të ofruar ndihmë për operacionet kundër terrorizmit të Izraelit.

“Nën udhëheqjen time dhe me mbështetjen e mirë të senatorit McConnell… Senati i Shteteve të Bashkuara do të bëjë gjithçka që është e mundur për të ndihmuar Izraelin të fitojë dhe të eliminojë plotësisht kërcënimin që paraqet Hamasi”- tha Schumer të martën, ndërsa të dy udhëheqësit folën në një ngjarje të Udhëheqjes Kombëtare Hebraike.

Schumer, një demokrat nga Nju Jorku, tha se ka “një listë” të mbështetjes së kërkuar nga udhëheqësit izraelitë, duke përfshirë armatimin dhe ndihmën humanitare.

McConnell, një republikan nga Kentaki, i bëri thirrje Senatit që të “investohet në një lloj force amerikane që mund të mbrojë popullin tonë, të pajisë aleatët tanë dhe të udhëheqë koalicionin për të shkatërruar terroristët që kërcënojnë të gjithë botën e qytetëruar”.

SHBA duhet t’u bëjë thirrje vendeve që kanë marrëdhënie me Hamasin që të “shtyjnë menjëherë dhe me forcë – të lirojnë pengjet”, tha McConnell, dhe “të mohojnë një strehë të sigurt për ata që ndihmojnë dhe mbështesin dhunën terroriste”.

Ne duhet t’i tregojmë pjesës tjetër të botës me fjalët dhe veprimet tona se thjesht nuk ka ekuivalencë morale midis terrorizmit dhe vetëmbrojtjes,” tha McConnell.

Top Channel