Demostratat në Ramallah, hidhet gaz lotsjellës ndaj pjesmarrësve

17/10/2023 23:00

Më shumë nga qyteti i pushtuar i Ramallah në Bregun Perëndimor, ku demonstruesit që kundërshtojnë sundimin e Autoritetit Palestinez (PA) të udhëhequr nga Fatah janë përleshur me forcat e sigurisë, të cilat u përgjigjën duke hedhur gaz lotsjellës.

Raportohet se se njerëzit në turmë po bëjnë thirrje që presidenti i AP Mahmoud Abbas të japë dorëheqjen për mënyrën se si ai i është përgjigjur konfliktit midis Izraelit dhe rivalëve të tij politikë Hamasit në Rripin e Gazës.

Abbas ka anuluar një udhëtim në Jordani, ku ai do të takohej me Presidentin e SHBA Joe Biden, me një zyrtar që tha se po thirrej një takim urgjent i udhëheqjes së PA.

Top Channel