Shefi i OKB-së bën thirrje për përfundimin e sulmeve ndaj civilëve

05/10/2023 20:12

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka shtuar zërin e tij në numrat që dënojnë me forcë sulmin ndaj civilëve në Kharkiv.

Zëdhënësi i Sekretarit të OKB-së tha në një deklaratë: “Sulmet kundër civilëve dhe infrastrukturës civile janë të ndaluara sipas ligjit ndërkombëtar humanitar dhe ato duhet të ndalen menjëherë”.

51 njerëz vdiqën kur një raketë goditi një dyqan dhe kafene në fshatin e vogël të Hrozës, ku banojnë vetëm disa qindra banorë.

Prokurorët ukrainas publikuan foto të pasojave të menjëhershme të sulmit, duke treguar trupa të gjakosur dhe ndërtesa të shkatërruara.

Top Channel