Media franceze artikull bukurive shqiptare, Rama: Shqipëria është padiskutim destinacioni i kësaj vere

28/08/2023 19:18

Edhe media franceze “Le Figaro” i është bashkuar “trendit” të promovimit të Shqipërisë.

Ata i kanë kushtuar një artikull bukurive që vendi ynë ofron, duke përfshirë Tiranën, Beratin, Gjirokastrën, liqenin e Ohrit, Linin, Banjat e Bënjës, Llogaranë, Sarandën, Gadishullin e Karaburunit dhe Ksamilin.

Le Figaro e ka quajtur Shqipërinë “vendi i shqiponjave”, ku nuk ka lënë pas as historinë shqiptare. Shkrimi i tyre është shpërndarë në rrjete sociale edhe nga kryeministri Edi Rama.

“Në syrin e një prej mediave më elitare franceze siç është “Le Figaro” Shqipëria është padiskutim destinacioni i kësaj vere, duke iu servirur lexuesve një qëmtim të kujdesshëm të destinacioneve që përfshin shumëçka, dhe jo veç për pushimet verore, por me zonat e mbrojtura dhe sitet kulturore ofron zgjatjen e sezonit përtej verës, në një turizëm gjithëvjetor i cili është kthyer në realitet të prekshëm nga kushdo”, ka shkruar Rama.

I çliruar nga xhaketa e tij staliniste, vendi i shqiponjave rishfaqet pa e humbur shpirtin. Nga qytetet mijëravjeçare e deri te hapësirat e ruajtura natyrore, është një parantezë ideale për një qëndrim konfidencial, e nis artikullin media.

Artikulli i plotë. 

Qytetet osmane dhe bregdeti i Jonit

Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë, ka shumë surpriza të rezervuara. Ne shohim se stalinizmi nuk është gjithmonë një arkitekturë e keqe sa mendojmë ne. Vendi Skënderbeut, frymëzimi është më tepër musolin, por xhamia e Namazgah dhe Kulla e Sahatit aty pranë janë pjesë e mrekullive osmane të trashëguara nga fillimi i shekullit të 19-të. Ky udhëtim 400 kilometra më pas do t’i çojë udhëtarët në Berat, “qyteti i një mijë dritareve”, i listuar si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s .

Në kështjellën mesjetare ose në kthesën e një rrugice, ne i ofrojmë vetes këtu një “zhytje” në epokën e artë të Ballkanit piktoresk. Më pas vjen zbulimi i Gjirokastrës, e cila, pavarësisht peripecive të historisë, e ka ruajtur thuajse të paprekur hijeshinë e saj osmane. Vendlindja e shkrimtarit Ismaïl Kadaré dhe Enver Hoxha, është shtëpia e një muzeu të jashtëzakonshëm Etnografik dhe tarraca të këndshme me hije. Në një rezidencë të shekullit të 17-të ku përzihen trashëgimia turke dhe ajo shqiptare. Me një udhëtim me hidrofoil nga Saranda, një vendpushim bregdetar në Rivierën Shqiptare, udhëtimi përfundon me këmbët tuaja në ujë në ishujt më të bukur të Jonit: Korfuzin.

Ksamil, në Rivierën Shqiptare.

Ky vend i panjohur ka mbajtur ngjyra që nuk gjenden më askund tjetër. Pasi të merrni një makinë në dalje të aeroportit të Tiranës, drejtohuni në lindje drejt Liqenit të Ohrit, në kufi me Maqedoninë. I klasifikuar nga Unesco për thellësinë e tij (deri në 288 metra) dhe për pasurinë e florës dhe faunës së tij në brigje, liqeni mbështet shumë fshatra peshkimi si Lini piktoresk, pa dalje në det në gadishullin e tij.

Pas një ndalese të shkurtër në ujërat termale të Bënjës, përfitimet e të cilave nuk vërtetohen më, Parku Kombëtar i Llogarasë do ju lërë pa frymë. Një shëtitje 45 minuta në Gadishullin e Karaburunit ofron një pamje mahnitëse të detit blu Jon. Të rrallë janë ata që do të arrijnë të shohin një çakall apo një rrëqebull, roje të natyrës së egër të këtyre maleve, por të gjithë do të kthehen me panoramat me nuanca që i kanë përjetuar.

Top Channel