4 gjërat që duhet të bëni gjithmonë përpara se të pini kafen në mëngjes

18/08/2023 19:43

Ekspertët kanë zbuluar katër gjërat që duhet të bëni përpara se të merrni kafenë e nevojshme të mëngjesit.

Nutricionistja Gabi, nga The Fast 800, tha se vonimi i goditjes së hershme të kafeinës mund të rrisë nivelet e energjisë dhe të përmirësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm. Ajo shtoi:

Mbështetja e rutinës suaj të kafesë në mëngjes me disa praktika të zgjuara mund të ndryshojë lojën për mirëqenien tuaj të përgjithshme.

Ekspertja e shëndetit pohoi se konsumimi i pijes me stomakun bosh mund ta shtyjë trupin tuaj në një gjendje stresi të lartë. Më pas mund të lëshojë hormone si adrenalina dhe kortizoli, të cilat mund të shkaktojnë një përgjigje të mbi-stimuluar. Fatmirësisht, ekzistojnë disa mënyra për ta luftuar këtë.

1. Hidratim
Së pari, Gabi i këshilloi njerëzit të pinin shumë ujë përpara se të gëlltisnin një filxhan kafe. Idealisht, kjo duhet të jetë në temperaturën e dhomës – dhe shtimi i një shtrydhjeje limoni mund të ndihmojë tretjen, shtoi ajo.

2. Konsumoni mëngjes
Këshilla e dytë është të filloni ditën me një vakt të mbushur me fibra dhe proteina për të balancuar nivelet e sheqerit në gjak.

“Ngritja e sheqerit në gjak mund të shkaktojë inflamacion dhe të na vendosë të jemi në një slitë të sheqerit në gjak për pjesën tjetër të ditës, duke ulur kështu furnizimin tonë me energji”, tha Gabi.

3. Ushtrimi
Pavarësisht nga rreziqet, disa njerëz pinë kafe përpara se të shkojnë në palestër, pasi kjo mund ta bëjë ushtrimin të ndihet më pak i vështirë. Por ekspertët pretendojnë se mund të shkaktojë ankth dhe t’ju bëjë të dridheni gjatë stërvitjes tuaj. Nutricionistja Gabi këshilloi njerëzit që të bëjnë një lloj aktiviteti fizik përpara se të pinë kafe dhe ta bëjnë atë një “trajtim pas palestrës”.

4. Durimi
Vonesa e kafeinës për të paktën 90 minuta promovon nivele të larta energjie gjatë gjithë ditës, tha Gabi. Por ajo e pranon se sa e vështirë është të shmangësh dëshirën për kafe si gjënë e parë në mëngjes.

Top Channel