Mijëra të vdekur rrugëve/ Në morgje s’ka ma vende, rrezikohet shpërthimi i kolerës në Sudan

09/08/2023 18:06

Ndërsa lufta në Sudan po i afrohet katër muajve të luftimeve intensive, morgjet në kryeqytetin Khartoum kanë arritur kapacitetin e tyre, thonë punonjësit e ndihmës.

Mijëra kufoma janë lënë të kalben rrugëve, ndërsa mjekët dhe organizatat e ndihmës paralajmërojnë për një shpërthim të afërt kolere.
Morgjet e Khartoum kanë arritur “pikën e thyerjes “, tha të martën grupi ndërkombëtar i ndihmës Save The Children.

Trupat në morgje gjithashtu po dekompozohen pasi ndërprerjet e zgjatura të energjisë i kanë lënë ata pa frigorifer, tha grupi. Nuk ka mbetur gjithashtu asnjë staf mjekësor, duke i lënë kufomat “të ekspozuara dhe të patrajtuara”.

Përleshjet mes Forcave të Armatosura Sudaneze (SAF) dhe Forcave të Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake (RSF) shpërthyen në mesin e prillit, ndërsa të dyja palët u përpoqën të merrnin kontrollin e kryeqytetit.

Dhuna ka vrarë të paktën 1,105 njerëz dhe ka plagosur 12,115 që nga 11 korriku, raportoi Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA) muajin e kaluar , duke cituar të dhëna nga Ministria Federale e Shëndetësisë. Ai tha se numrat aktualë ka të ngjarë të jenë shumë më të larta.

Të paktën 435 fëmijë janë vrarë dhe të paktën 2025 të tjerë janë plagosur, sipas UNICEF. Mesatarisht, një fëmijë vritet ose plagoset çdo orë, llogarit organi i OKB-së.

“Një kombinim i tmerrshëm i numrit në rritje të kufomave, mungesa e ujit, mosfunksionimi i shërbimeve të higjienës dhe kanalizimeve dhe mungesa e opsioneve të trajtimit të ujit po nxitin gjithashtu frikën e një shpërthimi kolere në qytet”, tha Save The Children në një deklaratë.

Sudani zakonisht dëshmon një rritje të rasteve të kolerës gjatë sezonit të shiut, i cili filloi në qershor, tha grupi i ndihmës, por mungesa aktuale e laboratorëve funksionalë të shëndetit publik e bën “të vështirë vlerësimin e gjendjes së krizës”.

Kolera mund të vrasë brenda disa orësh nëse nuk trajtohet. Shumica e spitaleve në kryeqytet dhe shtete të tjera janë jashtë shërbimit, shtoi Save the Children.

Konflikti u përshkallëzua sërish këtë javë, ndërsa asnjë përparim vendimtar apo bisedime paqeje nuk duken në horizont, sipas CNN.

Më shumë se 4 milionë njerëz janë larguar nga dhuna në të gjithë Sudanin që nga shpërthimi i luftimeve, me më shumë se gjysma që kanë ikur vetëm nga kryeqyteti, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin.

Përplasjet shihen si një luftë për pushtet midis sundimtarit ushtarak të Sudanit, kreut të SAF, Abdel Fattah al-Burhan dhe gjeneralit Mohamed Hamdan Dagalo (i njohur gjerësisht si Hemedti), deputeti i vendit dhe kreu i RSF-së.

Top Channel