Agjentët e FBI-së kanë qëlluar dhe vrarë një person që dyshohet se ka kërcënuar presidentin amerikan Joe Biden.

Agjentët po kryenin një urdhër kërkimi në Provo, në jug të Salt Lake City, Utah , kur ndodhën të shtënat, thanë zyrtarët federalë. Presidenti ishte planifikuar të mbërrinte në Jutah vetëm disa orë pas bastisjes dhe të shtënave.

I dyshuari dyshohet se kishte kërcënuar më parë edhe , Zëvendës Presidenten, Kamala Harris dhe Prokurorin e Qarkut të Manhattanit, Alvin Bragg.

I dyshuari është identifikuar si Craig Deleeuë Robertson.

Sipas Sky Neës, ai dyshohet se kishte postuar në internet të hënën se kishte dëgjuar se Biden po shkonte në Utah dhe se po planifikonte të kamuflohej dhe “të pastronte pluhurin nga pushka snajper M24”.

Postimet treguan se ai duket se zotëronte një pushkë snajper me rreze të gjatë dhe shumë armë të tjera, si dhe pajisje kamuflazhi, thanë hetuesit në procesverbalet e gjykatës.

“Është koha e duhur për një ose dy vrasje presidenciale. Së pari Joe pastaj Kamala!!!”

Në një postim tjetër, Robertson i referohet vetes si “Maga Trumper”.

 

 

 

 

Top Channel